04-714 Warszawa
ul. Dworcowa 5b/2
05-070 Sulejówek
ul. Wiosenna 5
E-antykstyl.pl Wszelkie prawa zastrzeżone
Czy renowacja antyków jest opłacalna ?
Niektórzy przekazują antyki do renowacji, ponieważ chcą cieszyć się w domu z mebla z historią oraz duszą. Inni zaś widzą w odnowieniu szafki, kredensu czy sofy szansę na duży zysk. Meble po renowacji świetnie się sprzedają, a zainteresowanie nimi płynie nie tylko ze strony projektantów wnętrz i kolekcjonerów dzieł sztuki. Warto zatem poddawać starocie renowacji, by podnieść ich wartość kulturalną, historyczną oraz oczywiście finansową.
Antykami meblarskimi są nie tylko meble wyprodukowane kilkaset lat temu, a uważane za dzieła sztuki czy też zabytki. Za antyk uznaje się także wysokiej klasy szafy z PRL-u. W Polsce szczególnym sentymentem są zaś darzone meble z okresu przedwojennego i wojennego. Często odnawiane są również konstrukcje w stylach meblarskich Ludwik Filip, eklektycznym, secesyjnym, Biedermeier czy też Art deco.
Warto zatem odnawiać starocie, które pochodzą z różnych czasów, niezależnie od poziomu ich uszkodzeń. Niekiedy wystarczy zakonserwować dany mebel, a niekiedy należy przejść przez złożony proces restauracji. Efekt zawsze jest jednak piorunujący. Witrynki, biblioteczki, fotele, pufy, bufety, zestawy sypialniane, toaletki czy też biurka mogą odzyskać dawną historyczną świetność.
Cena renowacji antyku zawsze jest określana indywidualnie po dokładnym zapoznaniu się z modelem mebla czy elementu dekoracyjnego (np. rama lustra czy obrazu), a także ze skalą jego uszkodzenia. Koszty podwyższone są zawsze wtedy, kiedy pracownia renowacji ma do czynienia ze szczególnie cennym eksponatem, który wymaga bardzo dokładnej renowacji, konserwacji czy rekonstrukcji, na podstawie złożonego projektu.
Sama wycena w pierwszym etapach może odbyć się na odległość. Wystarczy przygotować dobrą dokumentację fotograficzną oraz opis mebla tak, by pracownia mogła ustalić orientacyjny koszt naprawy. Liczyć zawsze też można na wycenę wartości antyku po renowacji. Dobra pracownia pomaga również klientom w sprzedaży szafki, sofy, krzesła, kredensu czy biblioteczki. Szerokie usługi oferuje firma ANTYK-STYL, która przywróciła do życia wiele niepowtarzalnych konstrukcji z różnych epok. To one dzisiaj zdobią muzea, kościoły, urzędy, kancelarie oraz setki domów i mieszkań.
Odnowiony antyk może być wart kilkukrotnie więcej niż egzemplarz uszkodzony i daleki od swojej dawnej świetności. Zysk, jaki można zaś uzyskać ze sprzedaży może zaś być olbrzymi i znacznie przekroczyć koszty, które należy ponieść na naprawę mebla. Nie zawsze jednak warto sprzedać dany przedmiot. Konstrukcje zaliczane do wyposażenia wnętrz warto wykorzystać we własnym domu, mieszkaniu, hotelu czy restauracji. Może to być sposób na długoterminową inwestycję czy też finansowe zabezpieczenie. Każdy kolejny rok życia mebla zaliczanego do antyku, a tym bardziej do dzieła sztuki podwyższa znacznie jego wartość.
Ile zatem może wynosić cena antyku? Niektóre odnowione meble warte są kilka tysięcy złotych. Nie brak jednak w antykwariatach szaf, komód, stoliczków kawowych czy też witryn i wyposażenia gabinetów za kilkadziesiąt tysięcy złotych.