04-714 Warszawa
ul. Dworcowa 5b/2
05-070 Sulejówek
ul. Wiosenna 5
E-antykstyl.pl Wszelkie prawa zastrzeżone
Jak wygląda renowacja antyków ?
Renowacja antyków dotyczy zarówno mebli, jak i też różnych elementów dekoracyjnych – drewnianych ram obrazów i luster, figurek czy też innych dzieł sztuki. Dzisiaj profesjonalne pracowanie zajmujące się odnawianiem i konserwacją strych przedmiotów nadszarpniętych znakiem czasu, lecz z duszą i ciekawą historią, są w stanie przywrócić im pełną świetność. Renowacja antyków nie jest bowiem zlecana tylko przez parafie, urzędy, antykwariaty czy przez kolekcjonerów. Poprosić może o to każdy posiadacz wyjątkowej szafy czy też sofy.
Jeszcze do niedawna z usług renowacji antyków korzystały głównie instytucje publiczne, w tym parafie, a także wspomniane antykwariaty i kolekcjonerzy sztuki. Obecnie panuje jednak duża moda na wnętrza w stylu vintage, a także na wyposażanie pomieszczeń nowoczesnych właśnie starszymi mebli, które zapewnią w ten sposób awangardową estetykę. Dekoratorzy i projektanci wnętrz często posiłkują się przy aranżowaniu domów i mieszkań meblami z PRL-u, sofami ludwikowskimi czy też dużymi pięknymi kredensami z lustrami i często płaskorzeźbami. Wiele mebli wykupywanych jest zaś na „pchlich targach” za bezcen, by później trafić do konserwatora antyków, który przywróci dawną ich świetność lub przygotuje zupełnie nowy i odświeżony design.
Warto zatem przeszukać piwnice i strychy w poszukiwaniu prawdziwych perełek meblarstwa oraz sztuk dekoratorskich. Wiele z posiadanych przez Polaków antyków po odnowieniu wart jest sporą sumę. Jeśli zatem nie lubimy mody vintage, możemy odnowić antyk i go sprzedać. W obrocie starymi meblami z duszą i historią również pomagają konserwatorzy.
Renowacja antyków to pojęcie bardzo szerokie, które może, lecz nie musi mieć związku również z rekonstrukcją czy też konserwacją. Renowacja to bowiem przywracanie estetycznego wyglądu antykowi nie naruszając i nie zmieniając jednak jego technicznej struktury. Inaczej jest z rekonstrukcją, która może na podstawie np. analiz archiwalnych opierać się o przywracanie brakującej części uszkodzonego mebla. Konserwacja zaś to szereg zabiegów zabezpieczających antyk, które przy okazji nadają mu świeższego wyglądu. Niektóre pracownie renowacji antyków, gwarantują także usługi w zakresie uzupełniania ubytków w antykach, lecz nie w formie historycznej, tylko współczesnej. Często dzieje się tak z meblami z PRL-u, które dopasowywane są do stylu awangardowego, modernistycznego czy też nowoczesnego. Przedmioty ze statusem dzieł sztuki powinny jednak przechodzić renowacje według określonych standardów i na podstawie złożonych projektów.
Podkreślić warto również, że najlepsze pracownie współpracują ściśle ze stolarzami, tapicerami, zegarmistrzami i złotnikami tak, by nawet najmniejszy element odnawianego meble odzyskał dawną świetność. Na to liczyć można we współpracy z firmą ANTYK-STYL, która zajmuje się też wyceną starych mebli czy ich skupem i sprzedażą.
Zabiegów i procesów renowacyjnych, które mogą być przeprowadzone w przypadku starego mebla, jest naprawdę wiele. Odnawiane są jego elementy metalowe, w tym obudowy zegarów, ramki luster i rzeźbienia. Naprawa często dotyczy wymiany całkowicie zniszczonych fragmentów antyku, który wielokrotnie należy też odrobaczyć, odwilgocić oraz przeprowadzić proces utwardzania drewna. Pracownie renowacji gotowe są też na wymianę i naprawę okuć, dorabianie brakujących detali czy też na zmianę koloru politury. Naprawiany może być też fornir, który należy również zawsze zakonserwować.
Jakie jeszcze zabiegi oferują profesjonalne pracownie? Liczyć można także na naprawy tapicerskie, wykańczanie powierzchni drewna olejem, woskiem czy lakierem oraz na usuwanie odkształceń, pęknięć i zarysowań. Najlepsi specjaliści od antyków służą pomocą i doradztwem w zakresie odrestaurowywania mebla z każdego ze stylów w meblarstwie: Ludwik Filip, eklektyzm, secesja, biedermeier, art deco.